...děti chtěj tam, kde bude prča...

Areál tábora Barrandov

 

Ročník 2022 tradičního letního tábora OS Profit proběhne již po čtvrté v areálu Tábora Barrandov v Miřetíně u Skutče.

 

 

Plně vybavené, v letech 2015 - 2016 zrekonstruované, tábořiště v lesnatém údolí říčky Krounky zcela mimo civilizaci!

 

Popis lokality:

Areál Tábora Barrandov leží na území Města Proseč v okresu Chrudim, uprostřed lesů v malebném údolí říčky Krounky zvaném Kablaně, mezi obcemi Otradov, Miřetín a Česká Rybná. Areál patří do katastrálního území Miřetín a celý je součástí přírodního parku Údolí Krounky a Novohradky. Kolem areálu tábora vede červená turistická značka a cyklotrasa Sdružení obcí Toulovcovy Maštale číslo 2. Celá oblast, ve které se tábor nachází, se vyznačuje nenarušeným a velmi čistým životním prostředím, což je jedna z jeho velmi cenných deviz (poblíž se v regionu mj. nachází Hamzova odborná dětská léčebna Luže – Košumberk zabývající se kromě jiného také onemocněními dýchacího ústrojí). Tábor je plně funkční i v době nepříznivých povětrnostních podmínek, např. déletrvajících dešťů.

 

Historie tábořiště:

Na Táboře Barrandov vyrostly děti předních československých filmařů, např. režisérů Václava Vorlíčka, Juraje Jakubiska, Karla Smyczka, Františka Vláčila, Juraje Herze, Evalda Schorma, Marie Poledňákové, Miloslava Šmídmajera či scénáristů Zdeňka Svěráka, Jaroslava Dietla, Vladimíra Körnera, herců Heleny Růžičkové, Karla Augusty a dalších. Tábor Barrandov je oblíbeným výletním cílem – v roce 1990 natočil v reáliích tábora režisér Ondřej Trojan svůj kultovní film Pějme píseň dohola. Scénář k němu napsali Jan Hřebejk a Petr Jarchovský. Pro všechny tři dnes vyhlášené tvůrce to byl jejich první celovečerní snímek. Na plátně kin se v něm také poprvé jako čtrnáctiletá objevila pozdější držitelka pěti Českých lvů herečka Anna Geislerová.

V Kablaních organizovaly stanové tábory různé spolky již ve dvacátých a třicátých letech 20. století. Zásluhou Dr. Josefa Talacka, předsedy Ústřední komise sociální Magistrátu hl. m. Prahy a rodáka z České Rybné, byla v Kablaních v roce 1939 zřízena „Prázdninovou osada hl. m. Prahy“, resp. „Lesní tábor“ Magistrátu hl. m. Prahy. V době druhé světové války objekt sloužil krátce i jako výcvikový tábor pro německou mládež. V roce 1945 byla v areálu tábora dočasně zřízena kasárna Rudé armády. V druhé polovině padesátých let získal celý areál do vlastnictví Československý státní film a organizovaly se v něm letní pionýrské tábory Revolučního odborového hnutí Filmového studia Barrandov, resp. letní dětské tábory nástupnické odborové organizace po roce 1989. V letech 1994 – 2014 byl areál pronajímán komerčním subjektům. ZO KINOS Barrandov Studio společně s Duhou Miřetín a Barrandov Studiem po celou tuto dobu usilovaly o zachování tradice filmařských táborů. V letech 2004 – 2014 byly donuceny pro filmařský tábor pronajímat táborovou základnu u nedalekého Kutřína. V roce 2015 se jim podařilo areál v Miřetíně získat do vlastnictví. Ten prošel nákladnou rekonstrukcí. Během dvou let v něm bylo zdarma odpracováno přes třináct tisíc brigádnických hodin a na jeho opravu přispěla řada sponzorů, včetně Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy ČR.

 

Ubytování:

Menší děti jsou ubytovány v nově zrekonstruovaných čtyřlůžkových dřevěných chatkách a starší děti po dvou v nových stanech s podsadou. Děti spí ve vlastním spacím pytli, k dispozici mají prostěradlo a povlečený polštářek. V případě chladna je vybavíme vlněnými dekami. Všem doporučujeme do spacáku přibalit zimní kulich a rukavice. Letité zkušenosti ukázaly, že se velmi hodí na noc, zvláště větším dětem ubytovaným ve stanech. Nepodceňte výběr kvalitního spacího pytle. Levné spacáky z akcí v supermarketech děti při chladných nocích nezahřejí.

  • 20 x nově vymalované čtyřlůžkové dřevěné chatičky s elektřinou
  • 65 x dvoulůžkové stany s dřevěnou podlážkou, postelemi a novými plachtami
  • 1 x dřevěná chata pro vedení tábora s dvěma jednolůžkovými místnostmi s elektřinou
  • 1 x tzv. „marodka“ – dřevěná chata s vlastní toaletou, sprchou, kuchyňkou a dalšími třemi místnostmi, které většinou slouží jako ošetřovna, pokoj pro nemocné, izolace a místnost pro zdravotníka (8 lůžek, elektřina, plyn).
  • 1x dřevěná chata „Gizela“ pro kuchyňský personál (4 dvoulůžkové pokoje s elektřinou)
  • 5x pokoj s elektřinou v dřevěné klubovně (17 lůžek)

 

Stravování:

Ve vytápěné zděné jídelně. Příprava jídel probíhá v plně vybavené zrekonstruované vytápěné zděné kuchyni s kapacitou 240 porcí.

Jídlo podáváme minimálně pětkrát denně (snídaně, přesnídávka, oběd, odpolední svačina, večeře, popř. v závislosti na programu "druhá večeře"). Ke všem jídlům a po celý den jsou dětem k dispozici nápoje. Stravu připravujeme vždy čerstvou ve vlastní táborové kuchyni. Jako dodavatele využíváme v rámci možností místní výrobce a dodavatele. Každé ráno ke snídani dováží pekárna čerstvé pečivo. Na kvalitu dodávek pro Tábor Barrandov dohlíží přímo sám jeho majitel Oldřich Čejka.

 

Sociální zařízení:

Toalety v dostatečném množství jsou umístěny v samostatném objektu. Umývárny a sprchy se nachází v suterénu zděné budovy s kuchyní a jídelnou. Čtyři toalety s malými umývárnami jsou k dispozici přímo před jídelnou. Marodka má vlastní toaletu i sprchu, stejně tak i kuchyně.

 

Budovy pro činnost s dětmi:

V táboře se nachází dvě dřevěné klubovny a jídelna. Za nepříznivého počasí se pro hry s dětmi využívají najednou všechny tři objekty. V případě potřeby je možné postavit vojenský stan vz. 65 o rozměrech 6x6, 6x9 nebo 6x12m.

 

Sportovní vyžití:

Přímo v táboře je volejbalové hřiště a malé fotbalové hřiště, několik stolů na ping-pong, pískové doskočiště pro skok daleký a bohatě vybavený sklad sportovního náčiní. Nedaleko tábora je přírodní koupaliště, které postavilo Filmové studio Barrandov, v pěším dosahu jsou další čtyři koupaliště, včetně moderního areálu s tobogány.

 

Vybavení materiálem:

Součástí sportovního skladu je i tábornické vybavení, jako např. sekery, pily, buzoly, batohy, krosny, ešusy, čutory, celty, karimatky, stopky, lana, tábornické příručky, petrolejky a nářadí jako krumpáče, lopaty, hrábě, kolečka apod.

 

 

Fotogalerii areálu tábora Barrandov naleznete na našem FB - i pro nezaregistrované (zdroj: www.borovice.cz a www.taborbarrandov.cz):

Vyhledávání

Kontakt

Kamila Lubasová Nová Ves nad Nisou 108
468 27 Nová Ves nad Nisou
724 073 669

Novinky

V této rubrice nejsou žádné články.

 Děkujeme našim sponzorům a partnerům:

 

COPY-FOTO CENTRUM BBS HLINSKO

 

Letní tábor je podporován finančními prostředky z rozpočtu Libereckého kraje. Děkujeme.