...děti chtěj tam, kde bude prča...

Žena.cz: Dnes začínají prázdniny! Co si myslí psycholožka o dětských táborech?

01.07.2010 11:39

Pojede vaše dítě v létě na tábor? Už máte pobyt zajištěný, nebo teprve váháte, zda vůbec svou ratolest svěříte do rukou někoho cizího? Možná vám bude přínosem rozhovor s psycholožkou mgr. Kateřinou Beerovou.

Jsou dětské tábory pro děti nějak přínosné nebo je lepší poslat dítě k babičce na venkov?

Dětské tábory jsou zpravidla velmi přínosné, děti se učí bez dozoru rodičů větší samostatnosti, ohleduplnosti i týmové spolupráci. Pokud se rodiče rozhodují mezi dětským táborem a prázdninami na venkově u babičky, může to být u každého dítěte velmi individuální. I u babičky se dítěti dostane určité svobody, kterou s rodiči nemá. Navíc pokud je zvyklé k babičce jezdit každý rok, setkává se tam pravděpodobně i s partou kamarádů. Pokud nejde zrealizovat obě dvě možnosti, doporučuji rodičům dát především na názor samotného dítěte a jeho přání, kde by chtělo prázdniny trávit.

Nezvlčí děti na táboře?

Podle mých zkušeností s dětskými tábory je to spíše opačné. Děti často své vedoucí považují za větší či jen jinou autoritu než své rodiče a mohou se naučit mnoho důležitých věcí pro život.

Jak se díváte na zájmové tábory s různým zaměřením?

Pokud jede dítě na tábor zaměřený na aktivitu, jež ho nezajímá či ještě hůře nemá ji rádo, může být pro něj pobyt velmi nepříjemný až traumatizující. Samozřejmě i toto je velmi individuální – dítě, které o danou aktivitu nejeví zájem, může z tábora přijet jako její největší fanoušek. Pokud se rodiče rozhodnou pro specializovaný tábor, doporučuji nejprve danou aktivitu vyzkoušet o víkendu s celou rodinou, snažit se dítě povzbudit a chválit jej, i když mu daná činnost hned nepůjde. Pokud bude jeho nezájem trvat, zkuste najít jinou činnost.

foto: Henkel

foto: Henkel

Lze zabránit stesku po rodičích?

Stesk po rodičích je v určitém věku přirozený. V dnešní době mobilních telefonů je ovšem mnohem snazší mu předcházet nebo jej minimalizovat. Pokud rodiče vědí, že se jejich dětem bude hodně stýskat, doporučuji psát dopisy obden. Někdy stačí i jen pohled, který potěší. Pokud je stesk opravdu velký, je důležité dětem vysvětlit, že odloučení od rodičů má omezené trvání a jednou skončí i s koncem tábora. Při smutcích dětí hrají také velkou úlohu samotní vedoucí: pokud vymyslí dostatečně zajímavé a plnohodnotné aktivity, velmi rychle tím zaměří pozornost dětí na něco jiného, a ty pak už nemyslí tolik na rodiče.

A co šikana?

Předcházet šikaně se musí dlouhodobě, rodiče by měli své děti podporovat v jakékoli aktivitě, která jim jde, vychovávat z nich zdravé, sebevědomé osobnosti, které jsou tolerantní k nedostatkům ostatních. Dítě by se mělo naučit účinně bránit, znát svou hodnotu a mít důvěru ve své rodiče, aby se jim nebálo vše svěřit. Mělo by vědět, že pokud se někomu nebude líbit, problém není v něm samém, ale v tom, kdo ho napadá. Je potřeba o šikaně s dítětem mluvit a nebát se jej podpořit v tom, aby na táboře vyhledalo, pokud je šikanováno, pomoc dospělého.

Rodiče se někdy bojí poslat své dítě na tábor kvůli zneužívání...

I zneužívání dětí je potřeba předcházet dlouhodobě. Děti by měly vědět, které dotyky jsou ty správné a které nesprávné, které již zasahují do jeho osobního tělesného prostoru. Měly by umět se ohradit a rychle zastavit tento nepříjemný dotyk. Agresor pak zpravidla v dalším obtěžování nepokračuje. Dítě by se pak nemělo bát vše svěřit blízkému dospělému, kterému věří. Pokud děti znají svá práva a vědí, že i něco takového se může stát, jsou připravené zareagovat tak, aby to pro ně mělo co nejmenší následky. Pokud se rodiče chtějí sami ujistit, že nic takového se nemůže na táboře stát, mohou se na tábor informovat u dospělých, kteří s ním mají zkušenosti z předchozích ročníků. Mohou také vyhledat vedoucího táborua a ujistit se, že zná dobře všechny vedoucí, kteří s ním na tábor jedou. Možností zneužít dítě nebývá na táboře tolik, neboť dítě bývá s vedoucími o samotě jen velmi málo. Větší riziko tvoří vedoucí skautských či jiných stálých oddílů, kteří mají možnost se svými svěřenci scházet opakovaně.

Informace o trávení volného času a dětských táborech najdete na stránkách www.neninamtojedno.cz, www.cesketabory.cz, www.nidm.cz, www.kamchodit.cz.

 

zdroj: https://deti.centrum.cz/skolaci/2010/7/1/clanky/dnes-zacinaji-prazdniny-co-si-mysli-psycholozka-o-detskych-taborech/ 

Vyhledávání

Kontakt

Kamila Lubasová Nová Ves nad Nisou 108
468 27 Nová Ves nad Nisou
724 073 669

Novinky

V této rubrice nejsou žádné články.

 Děkujeme našim sponzorům a partnerům:

 

COPY-FOTO CENTRUM BBS HLINSKO

 

Letní tábor je podporován finančními prostředky z rozpočtu Libereckého kraje. Děkujeme.